Jestem akredytowanym trenerem, konsultantem i pasjonatem metodyk i narzędzi zarządzania projektami, szczególnie nurtu Agile
tj. SCRUM, AgilePM® (DSDM® framework), Lean Startup, Kanban. Agile Coach.
W zależności od doświadczenia oraz wielkości organizacji zarobki Scrum Masterów wahają się od 8 000 do 12 000 zł. Osoba, która chce pracować na stanowisku Scrum Mastera, powinna przede wszystkim zadbać o certyfikat, np. Professional Scrum Master, którego często wymagają pracodawcy. Poza certyfikatem ważne są umiejętności miękkie, takie jak:
Jak twierdzi TVN w swoim artykule: ”każdy, kto marzy o tym, aby zostać Scrum Masterem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zawód ten wymaga szkoleń i uzyskania certyfikatu zawodowego. Szkolenie Scrum Master trwa zwykle kilka dni i wiąże się z przygotowaniem do egzaminu certyfikującego”; i dalej „ Koszt szkolenia na scrum mastera wynosi około 3000 złotych, natomiast jeśli chodzi o certyfikat Scrum Master, za podejście do egzaminu należy zapłacić około 500 złotych.” Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, taki jest średni koszt tego typu szkolenia w Polsce, choć pojawiają się oferty tańsze. Cena szkolenia w dużej mierze zależna jest od akredytacji posiadanej przez danego trenera. Trenerzy posiadający akredytacje scrum.org cenią się najwyżej.
“Czy Scrum Master musi mieć wykształcenie informatyczne ?” — jak pokazuje praktyka, niekoniecznie. Wielu Scrum Masterów wywodzi się z obszarów „miękkich”; psychologia, coaching czy role związane z HR. Dlaczego?
Bardzo ważne jest, aby Scrum Master, poza certyfikatem, posiadał także rozwinięte umiejętności związane z komunikacją, gdyż to one decydują o zdolności do pracy z zespołem. Scrum Master musi wykształcić (jeśli takich umiejętności nie posiada) znakomite umiejętności interpersonalne. W zakresie jego zadań będzie wpływanie na jakość relacji w zespole, czy nawet w kilku zespołach na raz. Oczywiście w branży IT wskazane jest, aby Scrum Master posiadał przynajmniej ogólną wiedzę z zakresu IT, kodowania i testowania oprogramowania, ale facylitacja,usuwania przeszkód natury relacyjnej, eliminowanie konfliktów, umiejętność motywowania zespołu, coaching członków zespołu, to są bardzo ważne kompetencje do pozyskania na ścieżce Scrum Mastera.
Scrum zaczyna być stosowany również przez firmy lub działy firm niezwiązane z programowaniem, takie jak HR czy marketing. Trudno się dziwić, gdyż dane PwC (PricewaterhouseCoopers) pokazują, że projekty prowadzone za pomocą metodyk Agile (np. Scrum) o 28% częściej kończą się sukcesem.
Scrum Masterzy najczęściej znajdują zatrudnienie w branżach związanych z wytwarzaniem oprogramowania — 33%, wyprzedzając finanse i ubezpieczenia (16%) oraz usługi konsultingowe (10%). Dwie inne branże, ze znacznie skromniejszą reprezentacją, to rynek związany z produkcją (2%) oraz nieruchomości i obronność (po 1%).
Scrum Masterzy pracują zarówno w małych firmach (do 50 osób – 7%), jak i dużych korporacjach (ponad 10 tys osób – 26%). Jest oczywiste, że im większa firma, tym większa potrzeba, aby posiadać osoby z kompetencjami potrafiącymi wspierającymi zespóły, a także całą organizację.
Ze znalezieniem pierwszej pracy w zawodzie Scrum Mastera jest podobne, jak we wszystkich innych zawodach. Firmy często szukają osób z mniejszym doświadczeniem, dając tym samym szanse na praktykę i rozwój. Proponują wtedy odpowiednio niższe zarobki na start. Warto pamiętać, że Scrum Master to odpowiednie portfolio szkoleń, a potem praktyka, praktyka, i jeszcze raz praktyka. Jednak wystarczy dwa-trzy lata zarabiania nieco mniej, aby potem…
Promiteus Sp. z o.o.
03-932 Warszawa
Dąbrowiecka 32/U1
Tel. 533 111 300
email: kontakt@promiteus.pl